Jak działają rolety zewnętrzne ??

Jak działają rolety zewnętrzne ??

Rolety zewnętrzne to zwiększona ochrona przed włamaniem

Rolety zewnętrzne pełnią przede wszystkim funkcję ochronną i antywłamaniowe to Połączone z alarmem i czujnikami ruchu, dają kompletny system, zapewniający ochronę przed włamaniem. Odpowiednie rolety antywłamaniowe z certyfikatem klasy RC3 to wysokiej jakości rolety, które są dedykowane osobom szukającym większej ochrony swojego dobytku. Aby zrozumieć funkcje rolet, trzeba poznać ich budowę i mechanizm działania.

Z czego składa się roleta zewnętrzna i jak działa?

Roleta zewnętrzna składa się z kilku ważnych elementów i są to skrzynka rolety, z której wysuwa się roleta i chowa się w niej, pancerz rolety i prowadnice. Sama konstrukcja rolety jest odporna na uszkodzenia i może powstrzymywać potencjalnego włamywacza przed wejściem do domu. Roleta to inaczej kurtyna, która składa się z połączonych ze sobą poziomych profili, które przesuwają się po pionowych prowadnicach. Dzięki tym prowadnicom, roleta nie wypadnie z szyny, po której się przesuwa, jak również jest zabezpieczona przed podważeniem jej z boku. Mechanizm zwijający u góry, jest montowany do ściany lub do ramy okiennej. Jeśli mowa o zwijaniu rolety, to może ono być ręczne za pomocą korbki, lub też elektryczne za pomocą specjalnego mechanizmu. Sterowanie elektryczne może być w formie przycisku lub pilota. Jest możliwe sterowanie smartfonem. Każdy kto chce bardziej zautomatyzować działanie rolet i sterować nimi zdalnie, powinien pomyśleć o czujnikach sterujących.

Na czym polega sterowanie roletami?

Warto wyjaśnić dokładniej na czym polega sterowanie roletami, bo jest to kluczowa sprawa jeśli chodzi o wybieranie odpowiedniego modelu.
Modele ręczne mają specjalny zwijacz z taśmą lub z linką, który jest zlokalizowany po wewnętrznej stronie okna. Z kolei rolety elektryczne posiadają silnik elektryczny, który łączy się przewodami z łącznikiem na ścianie albo odbiera fale radiowe, wysyłane z pilota. Takie rolety z napędem mogą być sterowane jednocześnie lub każda z osobna, w zależności od potrzeb. Rolety elektryczne są wariantem droższym cenowo, ale ich wygoda jest naprawdę duża.

Jak działa roleta zewnętrzna napędzana ręcznie?

Ręczny napędzane rolety zewnętrzne są tańsze niż elektryczne i dość proste w obsłudze. Podstawą takiego systemu jest linka lub taśma, które pozwalają na delikatne podnoszenie rolety. Należy robić to z wyczuciem, bo zbyt gwałtowne ruchy mogą uszkodzić pancerz lub skrzynkę rolety. Podobnie wygląda sytuacja z opuszczaniem rolety, jeśli robi się to pod złym kątem, lub w nierównym tempie, również można uszkodzić system. Są również rolety na korbkę, które wymagają wyczucia i dostosowania tempa do etapu zwijania czy rozwijania. Na końcu jest największe ryzyko uszkodzenia rolety. Jak widać, rolety ręcznie sterowane są dość proste w obsłudze, ale wymagają wyczucia, cierpliwości i pewnej siły fizycznej.

Sterowanie automatyczne w roletach

Rolety zewnętrzne automatyczne to ogromna wygoda, cicha praca i rozsądne rozwiązanie w przypadku, gdy w domu czy mieszkaniu jest dużo okien. Rolety automatyczne to sterowanie przewodowe lub radiowe. Typ pierwszy wymaga całej instalacji elektrycznej, łączącej napęd i włącznik. Klawisze, które są podobne do włączników światła, obsługują jedną lub nawet kilka rolet. Sterowanie radiowe wymaga oprócz silnika, wymaga odbiornika fal radiowych, zamontowanego w skrzynce. Odbiornik jest obsługiwany przez pilota, co maksymalnie upraszcza sterowanie roletami zewnętrznymi i sprawia, że można obsługiwać rolety w wybranym pomieszczeniu, a nawet w danej ekspozycji słonecznej. Rolety sterowane
ręcznie można zautomatyzować.

Jakie usterki mogą pojawić się przy używaniu rolet zewnętrznych?

Codzienne używanie rolet czy warunki atmosferyczne, mogą narażać je na usterki, które wynikają ze sposobu pracy rolet. Jedną z nich może być przymarzanie pancerza rolety, który może pokryć się lodem i przymarznąć do prowadnic. W takiej sytuacji najlepiej nie używać siły, bo może to spowodować uszkodzenie taśmy. Optymalne rozwiązanie to czekanie aż cały system sam odmarznie lub delikatne usuwanie lodu z pancerza. Gdy roleta ma napęd elektryczny i nie podnosi się, lepiej na chwilę zaprzestać podnoszenia jej, aby uniknąć przegrzania napędu. Rolety mogą się również zacinać i nie pracować płynnie, co czasem wynika z ich niepoprawnego montażu lub jakości materiału.
Kolejna znana usterka rolet to zerwana taśma w roletach ręcznych, która z czasem może się przetrzeć i następnie zerwać. Wszystkie elementy ruchome rolety mogą się niszczyć, a są to wieszaki, ślizgi pancerza, aretki, zwijacz i taśma zwijacza rolety. Najbardziej kosztowny jest silnik w rolecie elektrycznej i uszkodzone sterowniki napędu to najbardziej typowa usterka.

Co jeszcze należy wiedzieć o roletach zewnętrznych?

Nowoczesne rolety wpisują się w koncepcje inteligentnego domu.Gdy użytkownik dokupi centralę do inteligentnego sterowania, może bez problemu sterować roletami za pomocą smartfona, co jest bardzo wygodne. Jeśli chodzi o dodatkowe korzyści rolet zewnętrznych, oprócz właściwości antywłamaniowych, są to także możliwość regulowania ilość docierającego światła dziennego, ochrona przed wyziębieniem pokoju w zimie, możliwość zaciemnienia pokoju. Jeśli chodzi o ochronę przed hałasem, to rolety zewnętrzne działają jak bariera ochronna, która izoluje wnętrze od hałasu z zewnątrz. Jest to ochrona akustyczna, która potrafi zmniejszać hałas nawet o 10 dB, co jest nie do przecenienia w bloku lub hałaśliwej okolicy.

Artykuł powstał dzięki firmie RoletyAlu

CATEGORIES
Share This

AUTHORadmin