Brama segmentowa, czy ociepli mój garaż ??

Brama segmentowa, czy ociepli mój garaż ??

Decydując się na bramę segmentową w garażu czy innym pomieszczeniu, warto zastanowić się nad jej właściwościami termicznymi. Jest to spory atut za tym, żeby w nią zainwestować. W dodatku ma one inne właściwości jak estetyczne czy też bezpieczeństwa. Kwestia ocieplenia ma szczególnie znaczenie w sezonie zimowym, w którym coraz ciężej jest o zakup węgla. Chcąc się o niej dowiedzieć więcej i o tym, czy rzeczywiście będzie miała realny wpływ na ocieplenie garażu, zachęcamy do przeczytania naszego tekstu.

Jaką wybrać bramę segmentową ocieplaną?

Pytanie o wybór konkretnej bramy jest dość zasadne. Wynika przede wszystkim z tego, że są bramy dostępne z ociepleniem, ale i bez izolacji. Przyzwyczailiśmy się do tego, że zwykła brama nie daje żadnego ocieplenia i należy w garażu czy pomieszczeniu gospodarczym ocieplać grzejnikami bądź piecykiem. Nie ma co ukrywać, że jest to rozwiązanie, które wymaga nakładów finansowych. W szczególności jest to utrudnione wtedy, gdy wiele godzin spędzamy w środku, a temperatura na zewnątrz daje nam ostro popalić.

Warto zastanowić się nad tym, czy zainwestować w ocieplaną bramę. Zaznaczamy z góry, że jednak brak termicznej powłoki sprawi, że będziemy musieli wszystko zrobić na własną rękę. Gotowe bramy segmentowe posiadają wbudowaną piankę poliuretanową, która rzeczywiście chroni przed chłodem. Robiąc to na własną rękę trzeba zainwestować w piankę czy też styropian. Nie można w tym przypadku zapomnieć o poświęconym czasie, co też może przełożyć się na dodatkowe środki finansowe z tytułu zatrudnienia kogoś, kto za nas wykona taką usługę. Innym materiałem stosowanym do ocieplania bram garażowych jest folia refleksyjna składająca się z poliestru i dodatkowego wypełnienia.

Termiczność bram segmentowych – prawda czy fałsz?

Niektórzy powątpiewają w to, czy bramy segmentowe zatrzymują ciepło, jednak taka opinia jest niczym niepodparta. Najlepsze bramy dostępne na rynku są wyposażone w specjalne uszczelki, które sprawiają, że nie ma żadnych problemów z przenikaniem chłodu do środka. W tej sytuacji straty ciepła są minimalne. Istnieje specjalny współczynnik U będący współczynnikiem przenikania ciepła. Są bramy dostępne o grubości 60 mm, których współczynnik przenikania to U = 0,39 [W/m2K]. Ciekawostką jest to, że dobra brama segmentowa z ociepleniem nie przepuszcza również pyłów czy kurzu. Dzięki temu mamy w środku nie tylko ciepłe, ale i również czyste powietrze. Jasnym jest to, że w garażu wykonujemy różne prace związane z konserwacją samochodu, czy też pewnych prac domowych, natomiast dobrze jest, aby pewne zanieczyszczenia z zewnątrz nie wchodziły do środka.

Termiczność bram segmentowych nie jest żadną bujdą na resorach , tylko rzeczywistym zjawiskiem, które można spotkać. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie przekonamy wszystkich osób, ale też są przypadki, w których trudno jest o to, żeby zainstalować taką bramę ocieplaną. Ma to miejsce w sytuacji garażów wolnostojących oraz nieogrzewanych. Owszem, można też tam je zainstalować, jednak jeżeli nie możemy ogrzać budynku od środka, to trudno jest o to, żeby brama segmentowa ocieplana coś tutaj pomogła. Najlepiej sprawdzą się w miejscach, gdzie garaż jest zabudową połączoną z domem. W takiej sytuacji o wiele prościej jest o ogrzanie budynku.

Czy da się ocieplić bramę garażową na własną rękę?

Z pewnością wśród naszych czytelników będą osoby, które będą chciały ocieplić swoją bramę segmentową na własną rękę. Mamy świadomość tego, że nie zawsze zakup nowej jest realny i czasem nawet jest po prostu nieopłacalny. Na szczęście dla takich osób mamy dobrą informację, ponieważ jak najbardziej możliwe jest ocieplenie swoim własnym asumptem. W pierwszej kolejności należy zakupić zestaw wystarczający na 6m2, którego cena oscyluje w okolicach 100-150 zł. Pojawia się tutaj jednak pewien problem wynikający z tego, że nie każdy potrafi zrobić to samodzielnie. Zlecając to innym osobom, trzeba ten koszt pomnożyć razy 4,5, co może być też niemałym wydatkiem. W kontekście ocieplenie na własną rękę przede wszystkim mówimy o zestawie z włókna szklanego, który składa się również z powłoki winylowej. Pozwala on na wartość izolacyjną R-8 i szacuje się, że taki zestaw wystarczy na bramę 5-metrową. Jego montaż polega na przyklejeniu tej pianki do powierzchni drzwi. Jeszcze inną opcją jest przycięcie płyt EPS zapewniających izolację R-4.

Brama segmentowa a ocieplenie reszty garażu

Brama segmentowa, która będzie ocieplana pozwoli nie odczuwać ubytków temperatury. Nie tylko istotne jest to, żeby brama była zainstalowana, ale również ważna jest izolacja ścian. Brama sama w sobie nie zapewni nam ciepła. Jeżeli ściany są głównym źródłem chłodu, to należy je ocieplić i dopiero wtedy będzie można myśleć o tym, żeby w pomieszczeniu było cieplej. Może nawet się okazać, że jeżeli zamontujemy bramę segmentową, a nie włożymy żadnego wysiłku w ocieplenie ścian, to na dobrą sprawę nic z tego nie będzie. Na samym końcu zawsze trzeba mieć z tyłu głowy to, że mają nam spaść koszty za energię. Wydaje się, że najlepszym sposobem na ograniczenie ubytku ciepła jest włożenie w strop garażu izolacji i również na wewnętrzną ścianę garażu.

Dobrym krokiem będzie również kupno pianki, która zostanie wypełniona w pewne szczeliny. Gwarantujemy, że takie podejście sprawi, że w środku od razu będzie cieplej, a brama segmentowa, która będzie zaizolowana sprawi, że przebywanie w środku stanie się od razu przyjemniejsze. Tym samym przełoży się to również na mniejsze rachunki za energię.

Materiał dzięki konfiguratorowi bram segmentowych firmy RoletyAlu

CATEGORIES
Share This

AUTHORadmin